"Pomarańczowa skórka" - jak się jej pozbyć?

Niegdyś uważano, że to problem dotyczący jedynie kobiet otyłych. Obecnie wiadomo, że cellulit to zmartwienie około 80% kobiet, niezależnie od wagi czy wieku. Najczęściej występuje na biodrach, udach i pośladkach, ale również na brzuchu czy ramionach. Jest to efekt nadmiernego i nierównomiernego odkładania się tłuszczu, a także gromadzenia się w przestrzeni między włóknami tkanki łącznej wody, toksyn oraz produktów przemiany materii. Zakłócenie działania układu limfatycznego prowadzi do problemów z prawidłowym oczyszczaniem organizmu, czego skutkiem jest odkształcanie się tkanki łącznej i tworzenie się grudek. Cellulit nasila się w trakcie ciąży, menopauzy oraz w różnych etapach cyklu miesięcznego.

Czynnikami przyczyniającymi się do powstania cellulitu są m.in. estrogeny, czyli hormony, które sprzyjają gromadzeniu się toksyn i prowadzą do zmniejszenia krążenia. Ich nadmiar prowadzi do zniszczenia prawidłowej struktury komórek tłuszczowych. Narażone są również osoby prowadzące siedzący tryb życia, odżywiające się w sposób nieprawidłowy, kobiety mające problemy z trawieniem i miłośniczki gorących kąpieli.

4 stopnie cellulitu
  1. Gładka skóra, na której widać niewielkie nierówności podczas ucisku.
  2. Nieznacznie pofałdowana skóra przy ucisku. W pozycji leżącej zmiany są bardziej widoczne.
  3. Znaczne zmiany na skórze widoczne bez uciskania.
  4. Grudki na skórze, widoczne w każdej pozycji. Przy ucisku bolą.
Walka z cellulitem wymaga czasu i cierpliwości. Im szybciej zauważymy zmiany, tym łatwiej jest się ich pozbyć. Od czego zacząć? 

1. Aktywność fizyczna – wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.  Intensywna praca mięśni rozbija komórki tłuszczowe i pobudza funkcjonowanie układu limfatycznego, co skutkuje szybszym usuwaniem toksyn z organizmu. Najważniejsza jest jednak systematyczność!
  • Aqua aerobic – uważany za najskuteczniejszą formę aktywności w walce z cellulitem. Dzięki zajęciom w wodzie skóra staje się ujędrniona i bardziej elastyczna. Dodatkowo, pobudzany jest układ krążenia. Zajęcia w wodzie to także odpowiedni wybór dla kobiet w ciąży. I pamiętajmy  - cellulit nie lubi zimna!
  • Jogging – wspomaga metabolizm i ma pozytywny wpływ na cyrkulację limfy w naczyniach. Dzięki regularnemu bieganiu możemy pozbyć się niechcianych grudek czy nierówności.
  • Nordic Walking – forma spaceru, szybkiego marszu, jednak znacznie bardziej intensywna i efektywna. Dzięki kijkom odciążony jest nasz kręgosłup i stawy.
  • Jazda na rowerze – aktywność nastawiona na części ciała, które są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia cellulitu. Jazda na rowerze stacjonarnym jest równie skuteczna.
  • Ćwiczenia w domu – każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką, a kończymy rozciąganiem. Najważniejsza jest poprawność wykonywanych ćwiczeń.

2. Zdrowe odżywianie – jedz mało, ale często (4-5 posiłków dziennie). 
Poniżej znajdują się przykładowe produkty, które powinniśmy wyeliminować z naszej diety oraz te, które pomogą nam w walce z cellulitem.

Należy wyeliminować:
- potrawy tłuste i ostro przyprawione
- sól
- słodycze
- fast-foody
- mocną kawę
- biały cukier
- białą mąkę
- napoje gazowane
- alkohol
- papierosy

Dieta powinna być bogata w:
- ryby
- białe mięso
- chude sery
- ryż
- warzywa
- owoce 
- produkty bogate w witaminy z grupy B, m.in. jajka, kiełki zbóż
- orzechy
- oliwa z oliwek
- wodę mineralną niegazowaną (co najmniej 2 litry dziennie)
- zieloną i czerwoną herbatę

3. Stosowanie odpowiednich kosmetyków – używaj kremów zawierających składniki ułatwiające spalanie tłuszczu, poprawiające krążenie krwi oraz zmniejszające obrzęki. Należą do nich retinol, karnityna, kofeina, algi, ekstrakt z żeń-szenia czy miłorząb japoński. Za najskuteczniejsze uważane są produkty firm Eveline, Bielenda, Ziaja oraz Lirene.


4. Domowe sposoby – podpowiemy Wam jak wykorzystać domowe zasoby do zabiegów, które w łatwy sposób pomogą Wam zwalczyć „pomarańczową skórkę”.
  • Zimny prysznic – miejsca dotknięte cellulitem dobrze polewać zimnym strumieniem wody. Warto także brać kilkusekundowy naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą. Powtarzaj zabieg 6-7 razy.
  • Peeling kawowy – najprostszy zabieg jaki możemy wykonać samodzielnie w domu. Kofeina ma właściwości ujędrniające i spowalnia starzenie się skóry. Potrzebne są jedynie dwie łyżki zmielonej kawy, dwie łyżeczki cynamonu, odrobina oliwy z oliwek i łyżka soli. Kawę zalewamy gorącą wodą, dodajemy cynamon i sól. Odlewamy nadmiar wody, dodajemy odrobinę oliwy z oliwek i tak przygotowaną mieszanką masujemy całe ciało.
  • Masaż - wykonuj masaż przy pomocy specjalnej szorstkiej rękawicy. Zacznij od kostki, kolistymi ruchami kieruj się w górę do łydek, ud, pośladków i brzucha. Odłóż rękawice i tylko dłońmi wykonuj pociągłe ruchy od dołu ku górze. Delikatnie uciskaj pięściami miejsca, gdzie wystąpił cellulit. Na koniec popraw krążenie delikatnym szczypaniem. Wszystko powinno zająć ci około pół godziny.

Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się gładką skórą!